1/. W rajdzie wzięło udział 23 kolarzy - turystów z RKTK WAGABUNDA oraz klubów zaprzyjaźnionych : GRONIE z Tychów oraz CATENA z Bytomia .
2/.W pierwszym dniu rajdu uczestnicy dotarli do miejsca naszego zakwaterowania w Agroturystyce POKOJE W CENTRUM w Pielgrzymowicach z różnych miejsc startowych : z Rudy Śl. Kochłowic – trasa liczyła 65 km oraz z Wodzisławia Śląskiego i z Witosa .Kolarze – turyści jadący z Wodzisławia przejechali 25 km . W czasie przejazdu do miejsca zakwaterowania rowerzyści jadący z Rudy Śląskiej mieli możliwość zwiedzenia XVII wiecznego dworu obronnego w Bziu Zameckim . Grupa jadąca z Wodzisławia zwiedziła kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu wybudowany w stylu neogotyckim na początku XX wieku z bogatym wyposażeniem z poprzednich wieków i poliptykiem w prezbiterium . Byliśmy również przy Wieży Rycerskiej na Grodzisku . Wieczorem , przy kawie i babeczkach przygotowanych przez gospodarzy obiektu , odbyła się odprawa dla uczestników rajdu , którą prowadzili komandorzy rajdu . 3/. Sobota przywitała nas piękną pogodą . Wszyscy uczestnicy rajdu wyruszyli z Pielgrzymowic do Zebrzydowic , gdzie wjechaliśmy na trasę ŻELAZNEGO SZLAKU ROWEROWEGO . Trasa średnio trudna ze względu na dużą ilość podjazdów , szczególnie na terenie Republiki Czeskiej . Szlak zaczęto budować w 2018 roku w miejscu nieczynnych torowisk . Tam gdzie były przystanki kolejowe wybudowano eleganckie miejsca postojowo – wypoczynkowe dla rowerzystów . Po przekroczeniu granicy z Czechami w miejscowości Petrovice u Karviny , pojechaliśmy do miejscowości Karvina – Doly , aby zwiedzić XVIII wieczny , późnobarokowy kościół pod wezwaniem św. Piotra z Alcantary , który na skutek eksploatacji górniczej w XIX wieku , opadł wraz z gruntem o 34 metry oraz odchylił się o prawie 7˚ od pionu . Następnie pojechaliśmy do centrum Karviny . Pałac na Fryštacie , należacy do rodziny Larisch , przebudowany pod koniec XVIII wieku w stylu EMPIRE , stojący w pobliżu Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego , domy mieszczańskie oraz fontanna stanowią , że rynek tego miasta jest jednym najpiękniejszych w Republice Czeskiej . Z Karviny pojechaliśmy już ostatnim odcinkiem ŻELAZANEGO SZLAKU ROWEROWEGO do Zebrzydowic . Duże wrażenie na rowerzystach zrobiła eklektyczna architektura pałacu rodziny Larisch von Mőnnich . Niestety pałac był zamknięty i nie mogliśmy go zobaczyć od wewnątrz . Z Zebrzydowic wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania w Pielgrzymowicach . Przejechaliśmy 75 km . Wieczorem odbyła się część rekreacyjna rajdu . Przy kawie i kołoczu konkurs wiedzy historycznej a następnie przy grillu konkurs sprawnościowy . Konkurs wiedzy historycznej wygrał kol. Eugeniusz F. z klubu CATENA . Natomiast w konkursie sprawnościowym tryumfował nasz długoletni Prezes kol. Leszek Wolny . Pomimo zmęczenia , zróżnicowaną trasą oraz wysoką temperaturą w ciągu dnia , uczestnicy rajdu bawili się do późnego wieczoru
4/. W niedzielny poranek pożegnaliśmy serdecznie naszych gospodarzy oraz i opuściliśmy gościnne progi Agroturystyki POKOJE W CENTRUM w Pielgrzymowicach. Zdecydowana większość uczestników wracała do swoich domów na rowerach . Pokonanie ponad 60 km nie było łatwe ze względu na bardzo wysoką temperaturę powietrza .
Tekst : J. Sołtysik Zdjęcia : Iza K. , L. Wolny oraz J. Sołtysik oraz Józek S.