XXXVI Rajd RKTK WAGABUNDA ,,ŻELAZNY SZLAK ROWEROWY” 24-26. 06. 2022

 

1/. W  rajdzie  wzięło  udział  23 kolarzy - turystów  z  RKTK WAGABUNDA oraz klubów zaprzyjaźnionych : GRONIE z Tychów oraz  CATENA z Bytomia . 
2/.W  pierwszym  dniu  rajdu  uczestnicy  dotarli  do  miejsca  naszego  zakwaterowania  w  Agroturystyce POKOJE W CENTRUM  w Pielgrzymowicach z różnych  miejsc  startowych : z  Rudy Śl. Kochłowic – trasa  liczyła 65 km oraz z Wodzisławia Śląskiego i z Witosa .Kolarze – turyści jadący z Wodzisławia przejechali 25 km .    W czasie przejazdu do miejsca zakwaterowania rowerzyści jadący z Rudy Śląskiej  mieli możliwość zwiedzenia XVII wiecznego dworu obronnego w Bziu Zameckim . Grupa jadąca z Wodzisławia zwiedziła kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu wybudowany w stylu neogotyckim na początku XX wieku z bogatym wyposażeniem z poprzednich wieków i poliptykiem w prezbiterium . Byliśmy również przy Wieży Rycerskiej na Grodzisku .  Wieczorem , przy kawie i babeczkach przygotowanych przez gospodarzy obiektu , odbyła się odprawa dla uczestników rajdu , którą prowadzili komandorzy rajdu .  3/. Sobota  przywitała  nas  piękną  pogodą . Wszyscy uczestnicy rajdu wyruszyli z Pielgrzymowic do Zebrzydowic , gdzie wjechaliśmy na trasę ŻELAZNEGO SZLAKU ROWEROWEGO . Trasa średnio trudna ze względu na dużą ilość podjazdów , szczególnie na terenie Republiki Czeskiej . Szlak zaczęto budować w 2018 roku w miejscu nieczynnych torowisk . Tam gdzie były przystanki kolejowe wybudowano eleganckie miejsca postojowo – wypoczynkowe dla rowerzystów . Po przekroczeniu granicy z Czechami w miejscowości Petrovice u Karviny , pojechaliśmy do miejscowości Karvina – Doly , aby zwiedzić XVIII wieczny , późnobarokowy kościół pod wezwaniem św. Piotra z Alcantary , który na skutek eksploatacji górniczej w XIX wieku , opadł wraz z gruntem o 34 metry oraz odchylił się o prawie 7˚ od pionu . Następnie pojechaliśmy do centrum Karviny . Pałac na Fryštacie , należacy do rodziny Larisch , przebudowany pod koniec XVIII wieku w stylu EMPIRE , stojący w pobliżu Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego , domy mieszczańskie oraz fontanna stanowią , że rynek tego miasta jest jednym najpiękniejszych w Republice Czeskiej .  Z Karviny pojechaliśmy już ostatnim odcinkiem ŻELAZANEGO SZLAKU ROWEROWEGO do Zebrzydowic . Duże wrażenie na rowerzystach zrobiła eklektyczna architektura pałacu rodziny Larisch von Mőnnich . Niestety pałac był zamknięty i nie mogliśmy go zobaczyć od wewnątrz . Z Zebrzydowic wróciliśmy do naszego miejsca zakwaterowania w Pielgrzymowicach . Przejechaliśmy 75 km . Wieczorem  odbyła  się  część  rekreacyjna  rajdu . Przy kawie i kołoczu konkurs  wiedzy historycznej a następnie przy grillu konkurs  sprawnościowy . Konkurs  wiedzy  historycznej wygrał kol. Eugeniusz F. z klubu CATENA . Natomiast  w  konkursie  sprawnościowym  tryumfował nasz długoletni Prezes kol. Leszek Wolny . Pomimo zmęczenia , zróżnicowaną trasą oraz wysoką temperaturą w ciągu dnia , uczestnicy rajdu bawili się do  późnego wieczoru         
4/.  W  niedzielny  poranek  pożegnaliśmy serdecznie naszych gospodarzy oraz i opuściliśmy gościnne progi Agroturystyki POKOJE W CENTRUM w Pielgrzymowicach.  Zdecydowana większość uczestników wracała do swoich domów na rowerach . Pokonanie ponad 60 km nie było łatwe ze względu na bardzo wysoką temperaturę powietrza . 


Tekst : J. Sołtysik   Zdjęcia : Iza K. , L. Wolny oraz J. Sołtysik oraz Józek S.

Filmik z imprezy przygotowała Sylwia 

data: 
25.06.2022